Czy franczyza to rzeczywiście dobry pomysł na biznes?
Powszechnie uważa się, że franczyza to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby rozpocząć pracę na własny rachunek, ale nie mają pomysłu na biznes. Czy franczyza to rzeczywiście dobry pomysł na biznes? Czy każdy może otworzyć firmę działającą w oparciu o licencję franczyzy? Skąd mieć pewność, że franczyza to rozwiązanie dla nas?
O tym, czy coś nam odpowiada czy też nie możemy powiedzieć dopiero, kiedy tego spróbujemy. W przypadku franczyzy „próbą” powinno być zapoznanie się z warunkami licencji i sprawdzenie, czy nasz pomysł na biznes pokrywa się z tym, czego będzie od nas oczekiwać przyszły franczyzodawca. A jakie mogą być jego oczekiwania?
Franczyza to model współpracy biznesowej opierającej się na stałej i ścisłej współpracy niezależnych pod względem prawnym i finansowym podmiotów, które wiążą się umową franczyzy określającą nie tylko ramy czasowe współpracy, ale przede wszystkim jej warunki. Zakres obowiązków franczyzobiorcy jest tutaj wyraźnie sprecyzowany, a na odstępstwa od licencji pod podpisaniu umowy nie ma miejsca. Franczyzę przyjmujemy niejako z dobrodziejstwem inwentarza, co ma swoje dobre i złe strony. Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujemy do samozatrudnienia i na czym chcemy oprzeć swoją działalność na rynku.
Franczyza – pomysł na firmę bez biznesplanu
Prowadzenie działalności w oparciu o licencję franczyzy oznacza, że franczyzobiorca (firma przyjmująca warunki działania określone w umowie licencyjnej franczyzy) nie tylko korzysta z benefitów płynących z prowadzenia działalności pod szyldem znanej i cenionej marki, ale również zgadza się na implementację wszystkich jej procedur. W przypadku szkoły językowej franczyzobiorca:
- automatycznie zostaje przyjęty do sieci zrzeszającej wszystkie placówki edukacyjne działające w obrębie marki franczyzodawcy,
- otrzymuje nieograniczony dostęp do dorobku franczyzodawcy oraz innych szkół działających w sieci, dotyczy to zarówno metod i technik nauczania, jak i wypracowanego przez markę prestiżu i zaufania klientów,
- zobowiązuje się do prowadzenia szkoły zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy w zakresie standardów obsługi klienta, standardów nauczania, a także standardów szkolenia kadry nauczycielskiej,
- zobowiązuje się do prowadzenia działalności pod nazwą franczyzodawcy oraz przynależnego do niej znaku towarowego (logo bądź logotypu),
- otrzymuje pomoc w zakresie prowadzenia działań promocyjnych i marketingowych.
Specyfika franczyzy z jednej strony znacząco ułatwia start na rynku, w szczególności na rynku tak specyficznym jak rynek usług edukacyjnych, z drugiej zobowiązuje przedsiębiorcę do przestrzegania określonych procedur i utrzymywania z góry wyznaczonych standardów w zakresie obsługi klienta. Między innymi dlatego, franczyza to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają pomysłu na biznesplan lub którym brakuje doświadczenia biznesowego umożliwiającego podejmowanie trafnych decyzji w zakresie inwestycji, kształtowania oferty oraz wyboru grupy docelowej.
Franczyza – pomysł na biznes czy sposób na spełnienie marzeń?
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających przygodę z samozatrudnieniem obawia się wyzwań, jakie czekają na nich na wolnym rynku. Problem ten w sposób szczególny dotyka nauczycieli i lektorów językowych, którzy ze względu na swoje wykształcenie kierunkowe często nie posiadają żadnego przygotowania do prowadzenia własnej firmy. To z myślą o nich LEADER SCHOOL® prowadzi swój program franczyzy. Od lat z sukcesami pomagamy byłym pracownikom szkół publicznych oraz lektorom językowym spełniać marzenia o własnym biznesie skoncentrowanym na nauczaniu języków obcych. Nie oznacza to oczywiście, że franczyza jest pomysłem na biznes tylko dla osób z wykształceniem pedagogicznym. Przeciwnie, program rozwijania sieci placówek LEADER SCHOOL® jest skierowany do wszystkich, którzy marzą o otwarciu szkoły językowej w dowolnym miejscu w kraju. Także do przedsiębiorców bez doświadczenia w szerokorozumianej branży edukacyjnej.